Wydarzenia

TRENUJ SWÓJ MÓZG – 5 ĆWICZEŃ NA PAMIĘĆ I KONCENTRACJĘ

Czy wiesz, że powszechnie znana informacja na temat tego, że przeciętna osoba korzysta tylko z 10% możliwości mózgu, jest… nieprawdziwa? W rzeczywistości nasze mózgi bez przerwy pracują na pełnych obrotach, co nie znaczy, że z upływem lat nadal będą tak wydajne. Jeśli chcesz dowiedzieć się, jak najlepiej ćwiczyć pamięć i rozwijać możliwości swojego mózgu, przeczytaj nasze porady!
 

Dlaczego warto wykonywać ćwiczenia na pamięć i koncentrację?


Karolina (lat 47) od zawsze była uznawana za roztrzepaną i nieuważną, jednak cechy te niejako rozwijały się u niej wraz z wiekiem. Coraz częściej się spóźniała, bo każdorazowo wracała do domu sprawdzić, czy zamknęła drzwi – czasem nawet kilkukrotnie podczas jednego wyjścia.

Mózg człowieka jest niesamowitym narządem, znacznie bardziej skomplikowanym i zaawansowanym niż może nam się wydawać. Niestety, jeśli nie jest odpowiednio stymulowany jego wydajność spada wraz z upływem lat. Dzięki ćwiczeniom intelektualnym, pomagamy mu nieustannie się rozwijać – dzięki czemu nasz umysł pozostanie jasny i sprawny aż do późnego wieku.

Badanie z 2013 roku jasno potwierdziło, że codzienna, kilkunastominutowa gimnastyka umysłu znacząco poprawiła u wszystkich uczestników zarówno funkcje poznawcze, pamięć krótkotrwałą, jak i prędkość przetwarzania informacji. Co więcej, eksperyment prowadzony w Stanach Zjednoczonych przez 10 lat dowiódł, że regularne ćwiczenia na pamięć redukują ryzyko wystąpienia demencji starczej nawet o 48%.


Jak ćwiczyć pamięć?


Karolina nie łączyła swoich problemów z pamięcią z pracą – dobrze sobie w niej radziła, chociaż niejednokrotnie wracała do domu zmęczona. Starania o dobre wyniki, wymagający przełożony i ważne sprawy do rozwiązania – wszystko to sprawiało, że pamięć zawodziła ją coraz częściej.

Naukowcy dowiedli, że nasz mózg może przechowywać nieskończenie wiele informacji. Badania sugerują, że ludzki mózg składa się z około 86 miliardów neuronów. Każdy neuron tworzy połączenia z pozostałymi, co w sumie pozwala osiągnąć nawet 1 biliard połączeń.

Dlaczego więc tak powszechne są problemy z pamięcią? Mogą być powodowane m.in. przez ciągły stres – utrzymujący się długo poziom kortyzolu w naszym organizmie prowadzi do zmniejszenia się objętości naszego mózgu, powoduje depresję oraz zaburzenia nastroju.

Dr Justin Echouffo-Tcheugui z uczelni Johns Hopkins School of Medicine in Baltimore na podstawie swoich badań stwierdza, że kluczowe jest, aby ludzie odnajdywali najlepsze dla siebie sposoby na zmniejszenie stresu – tylko w takich warunkach ćwiczenia mózgu przyniosą oczekiwane rezultaty.


Przykładowe metody obniżenia stresu:

  • wystarczająca ilość snu,
  • wykonywanie umiarkowanych ćwiczeń,
  • włączanie technik relaksacyjnych do codziennego życia. 

Równie istotna jest regularność samych ćwiczeń mózgu – najnowsze badania wskazują, że powinniśmy wygospodarować min. 90 minut tygodniowo na trening naszego umysłu. W zależności od osobistych preferencji, możemy ćwiczyć co drugi dzień po pół godziny lub każdego dnia po 15 minut.


Przykłady ćwiczeń na poprawę pamięci


Nasza bohaterka Karolina postanowiła, że czas coś zmienić i zadbać o kondycję swojego mózgu. Zaczęła od wypełniania krzyżówek przez 10 minut dziennie, a obecnie każdego dnia przez pół godziny rozwiązuje ćwiczenia na pamięć i koncentrację w internecie. Ciągłe problemy ze skupieniem poszły w niepamięć, stała się bardziej zorganizowana, a dzięki temu również spokojniejsza i szczęśliwsza. Co ważne, nadal bardzo dobrze radzi sobie w pracy!

Myślisz, że znasz skuteczne ćwiczenia mózgu? Przykłady przedstawione przez ekspertów, mogą Cię zaskoczyć! W trakcie londyńskich badań klinicznych potwierdzono, że częste rozwiązywanie krzyżówek pozytywnie wpływa na naszą pamięć i koncentrację. Są one nie tylko przyjemnym zapychaczem wolnego czasu, ale mogą sprawić, że Twój mózg będzie funkcjonował na poziomie mózgu osoby o 10 lat młodszej!


Jak ćwiczyć mózg, żeby osiągnąć jak najlepsze rezultaty?


Warto włączyć w nasz plan dnia kilkuminutową medytację – ćwiczenia oddechowe nie tylko zmniejszają poziom stresu, ale poprzez wyciszenie organizmu pozytywnie wpłyną na naszą pamięć i tempo przetwarzania nowych informacji.

Nauka nowego języka nie tylko pomoże w porozumieniu się za granicą, ale również wpływa na zwiększenie objętości i gęstości szarych komórek. Co więcej, regularna nauka pomaga nam szybciej zapamiętywać przyswajane informacje. Jeśli zależy ci na ćwiczeniu, które wpłynie nie tylko na Twój mózg, ale da widoczne efekty w codziennym życiu, koniecznie sięgnij po podręcznik lub aplikację językową!

Uwielbiasz puzzle? Łączenie małych kawałków w całość, przyczynia się do rozwoju naszych możliwości wizualno-poznawczych oraz umiejętności kojarzenia faktów. Układanie puzzli aktywuje kilka ośrodków w naszym mózgu jednocześnie, a przy tym jest świetną zabawą dla całej rodziny.

Jeśli nie potrafisz usiedzieć w miejscu, to pójdź potańczyć. Pewnie Cię to zaskoczy… ale Twój mózg również na tym skorzysta! Nie wierzysz? Regularne ćwiczenia wpływają na zwiększenie liczby komórek nerwowych odpowiedzialnych za pamięć i umiejętność uczenia się. Podczas powtarzania nowopoznanych kroków tanecznych, ćwiczysz jednocześnie swoją koncentrację i koordynację, a przy tym wspomagasz redukcję poziomu kortyzolu w organizmie!


foto: pixabay.com


Opublikowano:  Zepter International
WhatsApp chat